Wednesday, June 29, 2016
Wednesday, June 22, 2016
გაკვეთილის გეგმა
გაკვეთილის თემა
|
გიორგი ლეონიძე | ||||||||||||||||||
სწავლების საფეხური/კლასი
|
დაწყებითი საფეხური მე-6კლასი
|
||||||||||||||||||
საგნობრივი ჯგუფი/საგანი
|
ქართული ენა
|
||||||||||||||||||
მოსწავლეთა რაოდენობა
|
34
|
||||||||||||||||||
გაკვეთილის მნიშვნელობა/აქტუალობა
|
მოსწავლეებს ჩამოუყალიბდებათ დაკვირვების, შედარების, ლოგიკური აზროვნების უნარ-ჩვევა, რაც შესაძლებელია ურთიერთ შეთანხმების და თანამშრომლობის საფუძველზე. ცნობილი ქართველი საზოგადო მოღვაწეების ცხოვრების და ღვაწლის აღწერა.
|
||||||||||||||||||
გაკვეთილის მიზნები და შედეგები
|
მიზნები :
მოსწავლემ შეძლოს გიორგი ლეონიძის ბიოგრაფიის შესწავლა. ასაკის შესაფერისი ტექსტების მოსმენის,წაკითხვისა და ინტერპრეტაციის უნარის გამომუშავება. კითხვის სტრატეგიების გამომუშავება . კრიტიკული აზროვნების ,დამოუკიდებლად აზრის გამოხატვის ,მსჯელობის უნარის განვითარება.ილუსტრაციაზე დაკვირვების უნარ-ჩვევის გამომუშავება. შედეგი:
ქართ. VI. 1. მოსწავლეს
აქვს ინფორმაციის მიღებისა და გადაცემისათვის აუცილებელი
უნარ-ჩვევები.
შედეგი
თვალსაჩინოა, თუ მოსწავლე:
·
საუბრობს ნათლად
და გარკვევით და პრეზენტაციისას გააზრებულად იყენებს შესაბამის არავერბალურ საშუალებებს;
·
გამოხატავს საკუთარ
დამოკიდებულებას ამა თუ იმ ფაქტისადმი;
·
განარჩევს სიტყვის
შინაარსობრივ მრავალფეროვნებას და სათანადოდ იყენებს მას მეტყველების დროს;
·
მეტყველების პროცესში
თავისუფლად გადმოსცემს სხვის ნათქვამს პარაფრაზის გამოყენებით.
ქართ.
VI. 3. მოსწავლეს
შეუძლია
მართებულად
წარმართოს
საკუთარი
სამეტყველო
ქცევა
მიზნისა
და კონტექსტის შესაბამისად.
შედეგი
თვალსაჩინოა, თუ მოსწავლე:
·
საკუთარ კომუნიკაციურ
ქცევას უსადაგებს შესაბამის კონტექსტს;
ქართ.
VI. 5. მოსწავლეს შეუძლია დისკუსიაში მონაწილეობის ჯგუფური
და ინდივიდუალური სტრატეგიების ეფექტურად გამოყენება.
·
ჯგუფთან ერთად შეიმუშავებს,
წარმოადგენს და სათანადო არგუმენტებით იცავს საერთო პოზიციას;
·
ინაწილებს პასუხისმგებლობას
ჯგუფის სახელით გამოთქმულ მოსაზრებაზე;
·
ახალ ინფორმაციას აკავშირებს
არსებულ ცოდნასთან და გამოცდილებასთან;
·
ამოიცნობს მოვლენებს,
ფაქტებს, მოქმედებებს შორის არსებულ ლოგიკურ
და ქრონოლოგიურ კავშირებს;
·
გამოაქვს დასკვნა მთლიანი
ტექსტის გააზრების საფუძველზე;
ქართ. VI. 13. მოსწავლეს შეუძლია კითხვის სხვადასხვა სტრატეგიის
მიზნობრივად გამოყენება.
შედეგი თვალსაჩინოა, თუ მოსწავლე:
·
კითხვისას წამოჭრილი
სირთულეების დასაძლევად მიმართავს სხვადასხვა საშუალებას: თავიდან გადაიკითხავს რთულ
ან მნიშვნელოვან ნაწილებს, აკეთებს ჩანაწერებს, კომენტარებს უკეთებს ტექსტის ცალკეულ ნაწილებს; კონტექსტზე, გამოცდილებაზე
დაყრდნობით ან ლექსიკონის დახმარებით აზუსტებს უცხო სიტყვების მნიშვნელობას;
·
სხვადასხვა ელემენტის (სათაურის, აბზაცების დასაწყისის, საკვანძო
სიტყვების, ერთ-ერთი აბზაცის, გამოყოფილი სიტყვების) გამოყენებით გამოთქვამს ვარაუდს ტექსტის/ტექსტების მონაკვეთის შინაარსის შესახებ;
·
ტექსტის სახისა და საკითხავი ამოცანის გათვალისწინებით ირჩევს კონკრეტულ სტრატეგიას/მიდგომას
და ხსნის თავის არჩევანს;
·
საკითხავი დავალებების შესრულების
შემდეგ მონაწილეობს გამოყენებული სტრატეგიების განხილვაში (ვინ რა მიდგომა, ხერხი გამოიყენა); მსჯელობს იმის შესახებ, თუ რომელი
მიდგომა იყო ან იქნებოდა უფრო მისადაგებული/ეფექტური და რატომ;
|
||||||||||||||||||
წინასწარი ცოდნა
|
მოსწავლეებს წარმოდგენა აქვთ გიორგი ლეონიძის ბიოგრაფიაზე .იცნობენ მის ნაწარმოებებს.
|
||||||||||||||||||
შეფასების საგანი პროცედურები
|
ფასდება ჯგუფურად და ინდივიდუალურად ჩართულობის, ახალი და ძველი მასალის გააზრების, შემოქმედებით აზროვნების უნარჩვევებზე დაკვირვებით. მასწავლებლის დაკვირვება მოსწავლეთა აქტივობასა და ქცევაზე; მასწავლებლის დაკვირვება მუშაობის პროცესზე. შეფასების ტიპები: განმსაზღვრელი და განმავითარებელი. შეფასების რუბრიკა იხ.დანართი
|
||||||||||||||||||
სასწავლო მასალა და ტექნიკური რესურსები
|
სახელმძღვანელო მე-6 კლასი ქართული ენა და ლიტერატურა, ვიდეო დოკუმენტური კადრები მწერლის ხმით ,სურათები, დაფა,ცარცი,პროექტორი,კომპიუტერი ,პროგრამები (wordi, powerpoint,google.youtube)
|
||||||||||||||||||
გაკვეთილის მსვლელობა
|
გამოწვევა-(საფეხური A)
აქტივობა 1 (7 წთ)
საშინაო დავალების შემოწმების მიზნით. რამდენიმე მოსწავლეს წავაკითხებ ნამუშევარს. კლასი უსმენს და ჩემთან ერთად აძლევს რჩევებს, რათა ნაწერი უფრო დაიხვეწოს. შინაარსის რეალიზება- (საფეხური B) აქტივობა 2 (10 წთ) კლასს დავყოფ 5 კაციან ჯგუფებად, ვსვამ მაპროვოცირებელ კითხვას, გაიხსენეთ რა იცით გიორგი ლეონიძის ბიოგრაფიიდან და რისიგაგება გსურთ? დაფაზე ვხაზავ ცხრილს.
აქტივობა 3 (5 წთ) ამის შემდეგ ვატარებ მინი ლექციას მწერლის ცხოვრებასა და ღვაწლის შესახებ. აქტივობა 4: ( 6 წთ) ლექციის შემდეგ მონიტორზე ვაჩვენებ პრეზენტაციას, პარალელურად მიმდინარეობს საუბარი. ვასმენინებ მწერლის ხმას და ვაჩვენებ დოკუმენტურ კადრებს აქტივობა 5 ( 10 წთ) ამის შემდეგ მოსწავლეები ინდივიდუალურად (მეტაკოგნიტური პაუზებით) კითხულობენ სახელმძღვანელოში მოცემულ ბიოგრაფიას. პასუხობენ დაფაზე ჩამოწერილ კითხვებს: 1) გაიხსენეთ სად და როდის დაიბადა გიორგი ლეონიძე? 2) ვინ იყვნენ გიორგი ლეონიძის მშობლები? 3) ვისთან ერთად სწავლობდა გიორგი ლეონიძის მამა გორის საოსტატო სემინარიაში? 4) გაიხსენეთ როგორ იგონებს პოეტი თავის დედას? 5)რომელ კრებულში ასახა მან ბავშვობის დროინდელი მოგონებები? 6) რა განსაკუთრებული პატივი ხვდა წილად გიორგი ლეონიძეს, როგორც მწერალს? 7) მწერ4ლობის გარდა, რა იყო მისი ინტერესის საგანი, რომელი გამოკვლევების ავტორია იგი? 8) კიდევ რა მნიშვნელოვანი ნაღვაწია მის სახელთან დაკავშირებული? 9) გიორგი ლეონიძისთვის რომელი სოფელი წარმოადგენს "ყრმობის ემბაზს", მოგონებების უშრეტ წაყაროს? 10) როდის გარდაიცვალა და სადაა დაკრძალული პოეტი? კითხვებზე პასუხების გაცემის შემდეგ, ავსებენ მოცემული ცხრილის მესამე სვეტს. რეფლექსია- (საფეხური C) აქტივობა 6 (4 წთ) შესრულებული სამუშაოს შეჯამება, თვით შევფასება აქტივობა 7 (3 წთ) მოსწავლეთა თანამშრომლობით დავალების გამოკვეთა. |
||||||||||||||||||
დიფერენცირებული სწავლება
|
არ მყავს სსსმ მოსწავლე
|
||||||||||||||||||
გაკვეთილის გეგმის შეფასება
კრიტერიუმები
|
ინდიკატორები
| |||
0
|
1
|
2
|
3
| |
გაკვეთილის თემის აქტუალობა/ მნიშვნელობა
|
გაკვეთილის თემის აქტუალობა საერთოდ არაა ასახული გაკვეთილის გეგმაში
|
პუნქტი
შევსებულია გაკვეთილის გეგმაში, მაგრამ არ არის აღწერილი როგორ შეუწყობს
ხელს მოცემული თემა მოსწავლეებს ცოდნისა და უნარ-ჩვევების დაუფლებაში,
წინარე ცოდნის გამოყენებაში, ცოდნის ინტეგრირებაში
|
ბუნდოვანია,
წარმოდგენილი თემა როგორ შეუწყობს ხელს მოსწავლეებს ცოდნისა და
უნარ-ჩვევების დაუფლებაში, წინარე ცოდნის გამოყენებაში, ცოდნის
ინტეგრირებაში
|
გეგმაში
მკაფიოდ არის ასახული მოცემული თემის საშუალებით რა ცოდნისა და
უნარ-ჩვევების დაუფლებას შეძლებენ მოსწავლეები, როგორ შეუწყობს ხელს მათი
წინარე ცოდნის გამოყენებას, ცოდნის ინტეგრირებას
|
გაკვეთილის მიზნები და შედეგები
|
გეგმაში მითითებული არაა გაკვეთილის მიზნები და შედეგები
|
გაკვეთილის გეგმაში მითითებულია მხოლოდ კონკრეტული სტანდარტი ეროვნული სასწავლო გეგმიდან
|
გაკვეთილის
გეგმაში მითითებულია კონკრეტული სტანდარტი ეროვნული სასწავლო გეგმიდან;
სრულად არაა აღწერილი რა ცოდნას დაეუფლებიან მოსწავლეები, რომელ უნარებს
განივითარებენ, რა დამოკიდებულებები განუვითარდებათ
|
გაკვეთილის
გეგმაში მითითებულია კონკრეტული სტანდარტი ეროვნული სასწავლო გეგმიდან;
მკაფიოდაა აღწერილი რა ცოდნას დაეუფლებიან მოსწავლეები, რომელ უნარებს
განივითარებენ, რა დამოკიდებულებები განუვითარდებათ
|
შეფასება
|
გაკვეთილის გეგმას არ ახლავს შეფასების კრიტერიუმები
|
წარმოდგენილი კრიტერიუმებით დაკვირვებისა და ანალიზის ობიექტის შეფასება ვერ მოხერხდება
|
წარმოდგენილი კრიტერიუმები ნაწილობრივ მოახდენს დაკვირვებისა და ანალიზის ობიექტის შეფასებას
|
წარმოდგენილი კრიტერიუმებით სრულად არის შესაძლებელი დაკვირვებისა და ანალიზის ობიექტის შეფასება
|
შეფასების რუბრიკა
|
გაკვეთილის გეგმას თან არ ერთვის შეფასების რუბრიკა
|
გაკვეთილის გეგმაზე თანდართულ შეფასების რუბრიკაში მოცემულია შეფასების კრიტერიუმები, მაგრამ არ არის ინდიკატორები
|
გაკვეთილის გეგმაზე თანდართულ შეფასების რუბრიკაში მოცემულია შეფასების კრიტერიუმები და ინდიკატორები, თუმცა ინდიკატორები ბუნდოვანია
|
გაკვეთილის
გეგმაზე თანდართულ შეფასების რუბრიკაში მოცემულია შეფასების კრიტერიუმები
და ინდიკატორები, ინდიკატორები მკაფიოდაა გაწერილი
|
სასწავლო მასალა და ტექნიკური რესურსი
|
გაკვეთილში წარმოდგენილი არ არის სასწავლო მასალა და ტექნიკური რესურსი
|
წარმოდგენილი სასწავლო მასალა მწირია და არ შეესაბამება მოსწავლეთა კითხვის უნარებს
|
წარმოდგენილი
სასწავლო მასალა მეტ-ნაკლებად შეესაბამება მოსწავლეთა კითხვის უნარებს.
გეგმა მოიცავს ინფორმაციული ტექნოლოგიების ინტეგრირებას მაგრამ არ ჩანს
როგორ
|
წარმოდგენილი სასწავლო მასალა შეესაბამება მოსწავლეთა კითხვის უნარებს. ჩანს ისტ-ის ინტეგრირება როგორ მოხდება
|
ციფრული თვალსაჩინო მასალა (სურათი, პრეზენტაცია, ტექსტი, აუდიო ან ვიდეო მასალა)
|
გაკვეთილის გეგმას თან არ ერთვის თვალსაჩინო მასალა
|
გაკვეთილის
გეგმას თან ერთვის თვალსაჩინო მასალა, რომელიც ინტერნეტიდანაა გადმოწერილი
და მასწავლებელს მის რედაქტირებაში არანაირი მონაწილეობა არ მიუღია
|
გაკვეთილის გეგმას თან ერთვის მასწავლებლის მიერ მომზადებული თვალსაჩინო მასალა, მაგრამ ის არ შეესაბამება გაკვეთილის მიზნებს
|
გაკვეთილის
გეგმას თან ერთვის მასწავლებლის მიერ მომზადებული თვალსაჩინო მასალა, ის
შეესაბამება გაკვეთილის მიზნებს, და უზრუნველყოფს შედეგების მიღწევას
|
გამოყენებული ტექნოლოგიების მიზნობრიობა
|
ტექნოლოგბის გამოყენება საერთოდ არ ჩანს
|
ტექნოლოგიების გამოყენება ძალიან მწირი და ერთფეროვანია, მისი მიზნობრიობა ბუნდოვანია
|
გაკვეთილის გეგმაში ტექნოლოგიების გამოყენების მრავალფეროვნება ჩანს, მაგრამ მისი მიზნობრიობა მხოლოდ ნაწილობრივ ჩანს
|
ტექნოლოგიების გამოყენება საგაკვეთილო პროცესის ნაწილია და არ ემსახურება მხოლოდ ტექნოლოგიების გამოყენების მიზანს;
|
დაგეგმილი აქტივობების თანმიმდევრულობა და სტრატეგია
|
გეგმაში არ არის აქტივობები გაწერილი
|
გეგმაში ასახული აქტივობების კავშირი არ ჩანს გაკვეთილის მიზანთან
|
აქტივოებების
კავშირი მიზანთან ჩანს, მაგრამ არადამაჯერებლადაა აღწერილი როგორ აპირებს
მასწავლებელი მოსწავლეთა ინტერესის გამოწვევას, ცოდნის კონსტრუირებას,
ნასწავლის გაერთიანებას და განმტკიცებას
|
გეგმაში
გაწერილი აქტივობების კავშირი მიზანთან ჩანს, ნათლადაა აღწერილი პროცესის
მიმდინარეობა, როგორ აპირებს მასწავლებელი მოსწავლეთა ინტერესის
გამოწვევას, ცოდნის კონსტრუირებას, ნასწავლის გაერთიანებას და განმტკიცებას
|
ორიგინალობა
|
დასტურდება პლაგიატის ელემენტები
|
მინიმალურად ორიგინალურია
|
მეტ-ნაკლებად ორიგინალურია
|
ორიგინალურია
|
პირადი ელექტორნული საცავი
|
მასწავლებელს ტრენინგის შემდეგ არ უმუშავია პირადი ელექტრონული საცავის განახლება/გამდიდრებაზე
|
მასწავლებელმა განაახლა უკვე არსებული გეგმა და სასწავლო რესურსი
|
მასწავლებელმა ახალი გეგმა ატვირთა, მაგრამ თან არ ახლავს ციფრული რესურსი
|
მასწავლებელმა ახალი გეგმა ატვირთა, რომელსაც თან ახლავს ციფრული რესურსი
|
სასწავლო პროქტის შეფასება
კრიტერიუმები
|
ინდიკატორები
| |||
0
|
1
|
2
|
3
| |
სასწავლო პროექტის აქტუალობა/მნიშვნელობა
|
სასწავლო პროქტის თემის აქტუალობა საერთოდ არაა ასახული გეგმაში
|
არ
არის აღწერილი როგორ შეუწყობს ხელს მოცემული თემა მოსწავლეებს ცოდნისა და
უნარ-ჩვევების დაუფლებაში, წინარე ცოდნის გამოყენებაში, ცოდნის
ინტეგრირებაში
|
ბუნდოვანია,
წარმოდგენილი თემა როგორ შეუწყობს ხელს მოსწავლეებს ცოდნისა და
უნარ-ჩვევების დაუფლებაში, წინარე ცოდნის გამოყენებაში, ცოდნის
ინტეგრირებაში
|
გეგმაში
მკაფიოდ არის ასახული მოცემული თემის საშუალებით რა ცოდნისა და
უნარ-ჩვევების დაუფლებას შეძლებენ მოსწავლეები, როგორ შეუწყობს ხელს მათი
წინარე ცოდნის გამოყენებას, ცოდნის ინტეგრირებას
|
სასწავლო პროექტის მიზნები და შედეგები
|
გეგმაში მითითებული არაა პროექტის მიზნები და შედეგები
|
სასწავლო პროექტის გეგმაში მითითებულია მხოლოდ კონკრეტული სტანდარტი ეროვნული სასწავლო გეგმიდან
|
სასწავლო
პროექტში მითითებულია კონკრეტული სტანდარტი ეროვნული სასწავლო გეგმიდან;
სრულად არაა აღწერილი რა ცოდნას დაეუფლებიან მოსწავლეები, რომელ უნარებს
განივითარებენ, რა დამოკიდებულებები განუვითარდებათ
|
სასწავლო
პროექტში მითითებულია კონკრეტული სტანდარტი ეროვნული სასწავლო გეგმიდან;
მკაფიოდაა აღწერილი რა ცოდნას დაეუფლებიან მოსწავლეები, რომელ უნარებს
განივითარებენ, რა დამოკიდებულებები განუვითარდებათ
|
შეფასება
|
სასწავლო პროექტს არ ახლავს შეფასების კრიტერიუმები
|
წარმოდგენილი კრიტერიუმებით დაკვირვებისა და ანალიზის ობიექტის შეფასება ვერ მოხერხდება
|
წარმოდგენილი კრიტერიუმები ნაწილობრივ მოახდენს დაკვირვებისა და ანალიზის ობიექტის შეფასებას
|
წარმოდგენილი კრიტერიუმებით სრულად არის შესაძლებელი დაკვირვებისა და ანალიზის ობიექტის შეფასება
|
სასწავლო მასალა და ტექნიკური რესურსი
|
პროექტში წარმოდგენილი არ არის რა სასწავლო მასალა და ტექნიკური რესურსია საჭირო პროექტის განსახორციელებლად
|
სასწავლო მასალა და ტექნიკური უნარები არ შეესაბამება მოსწავლეთა უნარებს
|
წარმოდგენილი
სასწავლო მასალა მეტ-ნაკლებად შეესაბამება მოსწავლეთა კითხვის უნარებს.
გეგმა მოიცავს ინფორმაციული ტექნოლოგიების ინტეგრირებას, მაგრამ არ ჩანს
როგორ
|
წარმოდგენილი სასწავლო მასალა შეესაბამება მოსწავლეთა კითხვის უნარებს. ჩანს ისტ-ის ინტეგრირება როგორ მოხდება
|
გამოყენებული ტექნოლოგიების მიზნობრიობა
|
ტექნოლოგბის გამოყენება საერთოდ არ ჩანს
|
ტექნოლოგიების გამოყენება ძალიან მწირი და ერთფეროვანია, მისი მიზნობრიობა ბუნდოვანია
|
ტექნოლოგიების გამოყენების მრავალფეროვნება ჩანს, მაგრამ მისი მიზნობრიობა მხოლოდ ნაწილობრივ ჩანს
|
ტექნოლოგიების გამოყენება საგაკვეთილო პროცესის ნაწილია და არ ემსახურება მხოლოდ ტექნოლოგიების გამოყენების მიზანს;
|
დაგეგმილი აქტივობების თანმიმდევრულობა და სტრატეგია
|
პროექტში არ არის აქტივობები გაწერილი
|
პროექტში ძალიან ზოგადად და ზედაპირულადაა ასახული ძირითადი საფეხურები და აქტივობები
|
პროექტში ასახული აქტივობები ბუნდოვანია, არ ჩამს აქტივობებს შორის კავშირი
|
პროექტში მკაფიოდაა გაწერილი აქტივობები და მათი თანმიდევრულობა
|
ორიგინალობა
|
დასტურდება პლაგიატის ელემენტები
|
მინიმალურად ორიგინალურია
|
მეტ-ნაკლებად ორიგინალურია
|
ორიგინალურია
|
პირადი ელექტორნული საცავი
|
მასწავლებელს ტრენინგის შემდეგ არ უმუშავია პირადი ბლოგის განახლება/გამდიდრებაზე
|
მასწავლებელმა განაახლა ბლოგი, დაამატა რესურსები
|
მასწავლებელმა ახალი სასწვლო პროექტი ატვირთა, მაგრამ არ ჩანს მოსწავლეთა/კოლეგების ინტერაქცია
|
მასწავლებელმა ახალი პროექტი განათავსა, ბლოგზე ჩანს მოსწავლეების/კოლეეგების ინტერაქცია
|
Subscribe to:
Posts (Atom)